Przekładnie kierownicze – maglownice


Przekładnie kierownicze popularnie nazywa się często maglownicami i jest to bardzo ważny element układu kierowniczego w każdym pojeździe. Najprościej ujmując przekładnia kierownicza odpowiada za przełożenie ruchu kierownicy na tor jazdy samochodu. Najczęściej występującym a zarazem najbardziej awaryjnym typem przekładni są przekładnie zębatkowe, które zamieniają ruch obrotowy na ruch postępowy.

przekladnie
IMG_9390-1024x683
IMG_9373-1024x683
IMG_6095-Kopiowanie-1024x683

Warto zauważyć, że prawidłowe działanie przekładni kierowniczej ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i jego podróżnych. Jeśli w trakcie jazdy wstępują takie objawy jak luz na kierownicy (w szczególności przy środkowym jej położeniu) oraz stuki to bardzo możliwe, że przekładnia kierownicza uległa awarii. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń jest wytarcie się elementów zębnika lub też wyrobione tuleje. Dodatkowym problemem może być nieszczelność układu przekładni kierowniczej, który wymaga kompleksowego uszczelnienia.

Jeśli rozpoznasz opisane wyżej objawy uszkodzenia przekładni kierowniczej to warto wybrać się bezzwłocznie do specjalistycznego zakładu naprawczego lub do najbliższej stacji kontroli pojazdów. Diagności dzięki tak zwanym szarpakom potrafią określić ten rodzaj awarii.